Соціум

В Україні по-новому перерахують заборгованість з аліментів

Верховний суд виписав новий механізм, який тепер буде застосовуватися до недбайливих батьків.

Недбайливі батьки повинні платити більше. Велика палата Верховного суду вказала як по-новому розраховувати розмір пені за прострочення при виплаті аліментів. Судді постановили вираховувати розмір неустойки виходячи із загальної кількості прострочених днів. Відповідне рішення було прийняте у справі № 333/6020/16-ц, інформує Ukr.Media.

Нагадаємо, розмір аліментів на утримання дитини присуджується виходячи від доходу матері або батька, або у фіксованій грошовій сумі (присуджується, якщо, наприклад, платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід). У будь-якому випадку цей платіж є періодичним і повинен сплачуватися кожен місяць.

Тому при виникненні заборгованості з вини платника, за рішенням суду, одержувач грошей має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1% від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення. Ось тільки суди раніше вважали неустойку по-різному. Велика палата Верховного суду постановила крапку в цих питаннях.

Як вирахують пеню за аліментами

Якщо аліменти не виплачені у конкретний місяць, то пеня починає капати з першого дня наступного місяця за кожен прострочений в новому місяці день. День виконання зобов’язання не включається в строк заборгованості.

Розмір пені місячного платежу розраховується так :

Заборгованість по сплаті аліментів за конкретний місяць необхідно помножити на кількість днів заборгованості та помножити на 1%. Тобто формула така: заборгованість за місяць * кількість днів заборгованості * 1%.
Якщо конкретний місячний платіж не сплачено в повному розмірі, пеня буде нараховуватися на залишок заборгованості з наступного місяця кожен день за ставкою 1%.
При цьому необов’язково платити відразу всю необхідну місячну норму аліментів. Можна розтягнути її на кілька траншів, але тільки в межах того ж місяця, за який потрібно все виплатити.

«Строк прострочення розраховується з першого дня місяця, наступного за місяцем внесення періодичного платежу, і до дня, що передує дню сплати заборгованості», — зазначила партнерка практики управління конфліктами АТ Juscutum Ксенія Проконова.

Боржники з аліментів заплатять більше

Уявімо, що боржник не сплатив аліменти в 1 000 грн./міс. за червень і липень 2019 року. Для того, щоб визначити розмір пені за станом на 1 вересня робимо наступне:

1000 грн. множимо на 62 дні заборгованості та на 1% = 620 грн. (пеня за несплату аліментів за червень);
1000 грн. множимо на 31 день заборгованості та на 1% = 310 грн. (пеня за несплату аліментів за липень);
Загальний розмір пені — 930 грн.
Раніше суди вираховували пеню, прив’язуючи її до періодичності виплат (щомісячно). Тобто, пеня множилася не на загальну кількість днів заборгованості, а за новою кожного місяця, виходячи з кількості днів у ньому. А потім сума всіх неустойок за різні місяці просто підсумовувалася.

Тобто все виглядало так :

1000 грн. множимо на 30 днів (кількість днів у червні) і на 1% = 300 грн.;
1000 грн. множимо на 31 день (кількість днів у липні) і на 1% = 310 грн.;
Всього — 610 грн., а не 930 грн.
Тепер уявімо, яка різниця виникне, якщо аліменти не сплачуються роками.

Одержувачі аліментів тепер можуть сміливо посилатися на зазначену постанову Великої палати Верховного суду, стягуючи пеню. Допоможе вона і тим, чиє рішення переглядається судами апеляційної та касаційної інстанцій. Адже суди повинні враховувати позицію палати, а боржникам час задуматися про належне виконання своїх обов’язків.

Виграти суд — пів справи

Хоч Велика палата Верховного суду і подарувала надію на пеню, однак її ще треба отримати. Хоча юристи і не заперечують, що, пеня останнім часом стала вельми дієвим стимулом належного виконання зобов’язань зі сплати аліментів.

Варто відзначити, що аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред’явлення позову. Іншими словами, якщо розгляд справи триватиме, скажімо, три місяці, то за даний період також стягуються аліменти, і вже буде нараховуватися заборгованість.

При цьому, суд хоч і не любить тих, хто категорично відмовляється від виконання своїх зобов’язань, тим не менш розглядає всі доводи, за яким розмір аліментів може бути зменшений. До таких суд відносить:

Стан здоров’я платника або членів його сім’ї, необхідність витрачатися на ліки.
Наявність кредиту та інші грошові зобов’язання.
Наявність інших дітей у платника.
Наявність когось одного непрацездатного з подружжя, дітей та інших родичів, за якими потрібно доглядати.
Звичайно ж, наявність будь-яких з цих доводів потрібно буде підкріпити відповідними довідками і документами.

При цьому юристи попереджають: подаючи позови до суду, варто запастися терпінням — швидкого вирішення чекати не варто. Та й на юристів доведеться витратитися. Якщо немає масштабного конфлікту, можна заощадити і звернутися до недорогого адвоката (500-1 000 грн за позов). Такі позови часто шаблонні та не вимагають сильного включення.

Якщо справа складна — доведеться викласти не одну сотню доларів. Погодинна оплата за такими справам варіюється від 75 до 300 євро.

«Кількість суддів значно скоротилася, тому розгляд справи може йти до року. З іншого боку, позови про аліменти та стягнення пені не вимагають від позивача оплати судового збору», — говорить Ксенія Проконова.

Джерело: UkrMedia

Аспекты.net