Економіка

Україна встановила рекорд із експорту кавунів і динь

Україна відновила рекорд експорту баштанних культур за сезон у 2020 році, продавши на зовнішні ринки майже 36 тисяч тонн кавунів і динь. Про це повідомляє EastFruit.

Зазначено, що попередній рекорд експорту, встановлений у 2018 році, був перевищений відразу на 87%, а торішній показник експорту — у 2,3 рази. Традиційно, основний обсяг експорту припадав на кавун, у той час як експорт дині склав усього близько 2 тисяч тонн. Однак і обсяг експорту дині також був рекордним.

«Різке зростання експорту кавуна і дині з України в 2020 році стало можливим завдяки сприятливому збігу обставин на ринку для українських постачальників. Високі ціни на кавун і диню в ЄС, збільшення обсягів виробництва баштанних в Україні та зниження обсягів виробництва кавуна і дині в Росії дозволили українським експортерам наростити поставки», — сказав економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.

За даними цінового моніторингу, ціни на кавуни в Польщі, яка є головним імпортером кавунів і динь з України, були в середньому на 60% вищі, ніж у 2019 році. У цей же час ціни на баштанні в Україні були найнижчими в регіоні. На початок вересня, коли експорт кавуна з України зазвичай найбільш активний, розрив в оптових цінах на кавун між Україною і Польщею досягав семи з половиною разів, або 46 центів США на кожному кілограмі. В Україні в цей час кавун продавали всього за 7 центів за кг, а в Польщі — по 53 центи.

При цьому в Росії, яка в останні роки активно витісняла Україну з ринку баштанних ЄС, у цей же час кавуни коштували 27 центів за кг, тобто були майже в чотири рази дорожчі. Відповідно, російський кавун не міг конкурувати з українським на ринках країн ЄС.

Відзначимо зростання географії експорту української дині в 2020 році. Уперше серед великих покупців з’явилася Румунія. Більш того, Румунія також наростила обсяги закупівлі кавуна в Україні в 2020 році.

З огляду на зростання експортних поставок кавуна в 2020 році, Україна за підсумками року може знову повернутися в топ-25 світового рейтингу, звідки вона випала кілька років тому.

Нагадаємо, у першому півріччі 2020 року Україна імпортувала 2,1 тисячі тонн баштанних культур, вартістю 1,97 млн ​​доларів. Це втричі більше, ніж за аналогічний період минулого року, при чому як у натуральному, так і у вартісному вимірі.