Freestyle

Вчені назвали найбільш ранню ознаку COVID-19

Іспанські вчені звернули увагу на найбільш ранні ознаки COVID-19 — сухість і неприємні відчуття в носі, які виникають у тих, хто заразився коронавірусом до втрати нюху і смаку. Результати дослідження опубліковані на сайті medRxiv.

Відзначається, що зміну або повну втрату запаху і смаку відзначають, приблизно, 80% хворих на COVID-19. Вчені пов’язують це з ураженням епітелію носоглотки.

Зокрема, мішенями для SARS-CoV-2 служать келихоподібні клітини, розкидані по епітелію дихального і кишкового трактів. У носоглотці ці клітини продукують муцини — головний компонент слизу, що виділяється, аби захистити дихальні шляхи від проникнення вірусів.

Фахівці з університету Барселони припустили, що втрата нюху при коронавірусі пов’язана з тим, що уражені вірусом келихоподібні клітини перестають виділяти слиз, необхідний молекулам, що відповідає за запахи, щоб прилипати до відповідних рецепторів.

Вчені провели дослідження в групі з 35 пацієнтів з легкою формою COVID-19, які відзначають втрату нюху, а також паралельно — в контрольній групі здорових людей аналогічного віку та статі.

Близько 70% пацієнтів з групи з коронавірусом на ранніх стадіях захворювання заявили, що відчувають сухість у носі, а половина учасників скаржилася на відчуття, ніби їм зробили промивання носа.

Симптоми тривали, в середньому, 12 днів і за часом збігалися або передували втраті нюху і смаку, яка, в підсумку, виявилася у 80-85% заражених.

Як пояснили автори дослідження, незвичайні відчуття в носі пов’язані з тим, що потрапляння вірусу в респіраторний епітелій викликає його висихання. Це також знижує нюхову чутливість.

Крім того, вірусна інфекція може викликати і пряме пошкодження епітелію носоглотки.

На думку вчених, результати їх роботи дуже важливі для раннього виявлення інфекції, особливо у тих, у кого вона протікає в легкій або безсимптомній формі.

Раніше медики назвали чотири симптоми зараження коронавірусом на ранній стадії.