Men's & Women's

Яку користь для жіночого організму має гормон стресу

стрессГормон стресу може бути не лише шкідливим.

Стресові ситуації завдають будь-якому організму шкоди: підвищується кров’яний тиск, скорочується цикл зростання волосся і швидше з’являється сивина. Але є у цьому напруженому стані і свій плюс. Пов’язаний він зі збільшенням вироблення гормону кортизолу. І хоча цей біохімічний процес однаково відбувається у всіх статевозрілих людей, для жінок він часто має позитивні моменти, інформує Ukr.Media.

Для чого потрібен кортизол

Цей біологічно активний стероїдний гормон виробляється у корі надниркових залоз у результаті нейронної стимуляції рилізинг-фактором гіпоталамуса. У нормі кортизол циркулює в організмі у всіх, лише трохи змінюючись залежно від часу доби, і у жінок він ще трохи підвищується у дні менструального циклу. Однак під час стресових явищ його рівень може зашкалювати і чим небезпечнішою є ситуація, у якій опинилася людина, тим більший відбувається викид кортизолу. Біологи відзначають, що це — інстинктивний самозахист, що дістався людям від дикої природи. Саме під впливом даного гормону навіть фізично слабка людина, рятуючи своє або чиєсь життя, здатна довго бігти марафонські дистанції, миттєво підійматися на дерева, перестрибувати неймовірні перешкоди, битися і знаходити вихід, зі здавалося б, абсолютно безнадійної ситуації. Але для цього мозок повинен прорахувати неминучу загибель, а такі моменти у звичайному сучасному житті трапляються вкрай рідко. Набагато частіше людина відчуває стрес на роботі або у побуті, спілкуючись з керівництвом, колегами або членами родини, і викид кортизолу ніяк не допомагає їй вирішувати буденні проблеми. Але це лише на перший погляд.

Знищує жировий прошарок

Багато років тому вчені Єльського університету, США, опублікували статистичні дані про те, що стрес, і, відповідно, підвищений рівень кортизолу, призводить до збільшення жирових відкладень, у тому числі, в області живота. Але зовсім нещодавно група дослідників з цього ж приватного престижного вузу провела новий експеримент. Взяти у ньому участь вони запросили жінок-добровольців у віці до 35 років. Вони брали участь у постановочній стресовій ситуації, під час якої було проведене біохімічне дослідження не лише крові добровольців, але і їх жирового обміну, а також вимірювалася вага. Річ у тім, що викид великої дози кортизолу регулює вуглеводний обмін в організмі і активно здійснює ліполіз, тобто, розщеплює жири до жирних кислот, які використовуються мітохондріями клітин у якості палива для вироблення енергії. Також цей гормон уповільнює перистальтику шлунково-кишкового тракту, прискорює обмін речовин і при цьому знижує відчуття голоду. У такий момент організм починає активно втрачати підшкірний жир. І якщо далі жінка починає дотримуватися дієти, то інші пептидні гормони, що змушують зазвичай «заїдати» стрес, що вже стався, не виробляються. Організм самостійно здійснює активну втрату жирових накопичень і навіть без фізичних навантажень, у тому числі і у той момент, коли рівень кортизолу у крові стабілізується і усі процеси життєдіяльності повертаються до норми. Іншими словами, американські дослідники, заборонивши своїм піддослідним добровольцям «заїсти» стрес, за цей короткий термін домоглися від них нехай невеликого, але зниження ваги, яке було підтверджене, у тому числі і зменшенням підшкірного жирового прошарку.

Позбавляє від первинного безпліддя

Вітчизняні, та й закордонні лікарі теж вважають, що постійний стрес і тривале інтенсивне вироблення кортизолу негативно впливає на загальне здоров’я будь-якої людини. Але ось короткочасний викид даного гормону навпаки може збалансувати роботу усієї ендокринної системи і зокрема, у представниць слабкої статі. Вчені з Луїзіанського державного дослідницького університету, розташованого у місті Батон-Руж, США, виробили цілу методику для молодих жінок, які страждають на первинне безпліддя на тлі недостатнього функціонування яєчників. Замість замісно-гормональної терапії вони запропонували їм щоранку приймати холодний душ протягом 2 хвилин і протягом 5 днів. Після кожної подібної процедури американські дослідники заміряли у своїх пацієнток рівень кортизолу, як реакцію на разовий фізичний стрес. Вони відзначили, що також викид даного гормону активно стимулює вироблення естрогену, який і виробляють яєчники. Естроген, своєю чергою, є головним «драйвером» овуляції, процес якої у підсумку і відновлюється у безплідних жінок. Американські вчені вважають, що таким чином, без ліків, лише за 5 днів можна нормалізувати недостатню роботу жіночої статевої системи.

Робить жінку привабливою

Біологи давно довели, що невеликі і періодичні викиди кортизолу у кров є здоровою та очікуваною реакцією організму. Але норвезькі дослідники з Університету Ставангера з’ясували, що легкий стрес і вироблення даного гормону робить жінок ще більш привабливими для чоловіків. Для цього вони попросили 50 здорових студентів оцінити продемонстровані їм фотографії 40 дівчат. 10 зображень були портретами молодих жінок у звичайному стані, а іншим студенткам, перш ніж зробити фотофіксацію їх образів, запропонували на хвилину опустити руки у крижану воду. Це спровокувало у випробовуваних стрес, що підтвердили вимірювання рівня кортизолу у слині. Надалі саме ці 30 дівчат здалися юнакам найбільш привабливими. Чоловіки відзначили блиск у очах, рум’янець і більшу жвавість у відображених позах саме у цих респонденток. Норвезькі дослідники зафіксували, що невеликий сплеск кортизолу у дівчат, які перебували у стані стресу, призвів до розширення у них бронхіол, і відповідно, до гарного насичення тканин киснем. А також відбулася різка стимуляція розумової діяльності, завдяки чому ці студентки почали самі вибирати собі пози для фотографування. На думку вчених, зовнішня привабливість жінок часто служить підсвідомим інформаційним сигналом про їх репродуктивний потенціал, обумовлений, у тому числі, і рівнем гормону кортизолу, який, крім іншого, відповідає за імунітет і пригнічує алергічні реакції. Природа інстинктивно диктує чоловікам, що для народження здорового потомства потрібно вибирати жінок, здатних протистояти хворобам і можливій небезпеці, а це означає, тих, що мають гарний рівень кортизолу у крові.

Джерело: UkrMedia

Подписывайтесь на наши соцсети: Telegram | YouTube | Facebook | YouTube

Аспекты.net