Здоров’я

Медики з’ясували, від чого залежить тяжкість коронавірусної хвороби

Вчені з Іспанського національного дослідницького центру раку дійшли висновку, що тяжкість коронавірусної інфекції залежить від довжини теломер — «наконечників» ДНК, що захищають хромосоми від пошкоджень. Про це пише Cnio.

На думку вчених, одним з наслідків вірусної інфекції є вкорочення теломер, що, в свою чергу, перешкоджає регенерації тканини легенів і викликає у деяких пацієнтів більш тривалі ускладнення.

«Зазвичай довжина теломер знижується в міру старіння, але в разі важких форм COVID-19 така тенденція спостерігалася незалежно від віку людини. В ході дослідження з’ясувалося, що теломери були значно коротші у тих людей, які хворіли на COVID-19 в найбільш важкій формі. При цьому вік хворих ніяк не впливав на цю закономірність», — йдеться в дослідженні.

Довжину теломер вчені зазвичай пов’язують зі старінням, оскільки щоразу при діленні клітини теломери коротшають, і поступово клітина ушкоджується і перестає ділитися. У підсумку, порушення поділу клітин призводить до старіння.

«Нові висновки узгоджуються з результатами попередніх досліджень, в яких показано, що однією з причин фіброзу легенів (в тому числі, характерних для COVID-19) є пошкодження теломер клітин, що беруть участь в процесі регенерації тканини легенів. Ці клітини називають пневмоцитами типу II, і саме їх SARS-CoV-2 використовує для інфікування в легенях», — вважають фахівці.

Раніше вчені вже продемонстрували, що експериментальна терапія для подовження теломер за допомогою активації ферменту теломерази надає терапевтичний ефект на фіброз легенів та інші захворювання, пов’язані з укороченням теломер. Тепер вони сподіваються протестувати даний підхід і для лікування COVID-19.

Раніше вчені попередили про серйозні ускладнення, які коронавірус може викликати в роботі мозку.