Економіка

Україна має виплатити до $20 млрд за «зелену» електроенергію — Вітренко

Тариф на енергію з відновлюваних джерел (ВДЕ) в Україні завищений, порівняно з ринковими. Це обертається для України значними і проблемними виплатами інвесторам, розмір яких оцінюють в $10-20 млрд до 2029 року. Про це заявив виконуючий обов’язки міністра енергетики Юрій Вітренко на обговоренні економічної стратегії до 2030 року.

«Якщо подивитися на різницю між «зеленим» тарифом і ринковою ціною, як мінімум зараз, і помножити це на консервативні оцінки виробництва з поновлюваних джерел та помножити це на термін дій «зеленого» тарифу — до 2029 року, то розмір компенсації з державного бюджету інвесторам у зелену енергетику становитиме від 10 до 20 млрд доларів», — сказав Вітренко.

Він підкреслив, що «зелений» тариф у рази перевищує ринкову ціну.

«Для такої країни, що розвивається, як Україна, $10-20 млрд — це значна сума, яка становить проблему», — підкреслив він.

Глава Міненерго також розкритикував чинну систему виплат через оператора енергосистеми Укренерго, в якого немає зацікавленості платити ВДЕ, так як їх нерівномірне вироблення несе йому додаткові проблеми. На думку Вітренка, такі виплати повинні проводитися через держбюджет як за суспільне благо у вигляді чистої енергії.

У той же час, Юрій Кубрушко, керуючий партнер консалтингової компанії IMEPOWER, що працює, в тому числі, на ринку «зеленої» енергетики, в коментарі Інтерфакс-Україна назвав логічним повернення інвестицій з урахуванням вартості капіталу, зазначивши, що, за даними Bloomberg New Energy Finance, інвестори вклали $11 млрд у спорудження українських електростанцій, що працюють на ВДЕ.

«Це логічно і нормально, що ці інвестиції будуть їм повертатися наступні 10 років з урахуванням вартості капіталу. При цьому Україна отримала 8,5 ГВт сучасних станцій, які працюватимуть 20-25 років, а з 2030 року (після закінчення терміну РРА) вийдуть на відкритий ринок і сприятимуть зниженню ринкової ціни на електроенергію», — роз’яснив позицію Кубрушко.

На його думку, така ж ситуація буде спостерігатися при спорудженні будь-яких інших об’єктів енергетичної інфраструктури, враховуючи високу вартість капіталу в Україні.

Раніше повідомлялося, що Міненерго планує зупинити зростання «зеленої» енергетики в рамках антикризових заходів.