Світ

Вчені з’ясували, як британський штам COVID поширювався світом

Так званий «британський» штам коронавірусу, найімовірніше, зародився саме у Великобританії, а потім був розвезений світом громадянами цієї країни. Про це свідчать результати досліджень вчених, опубліковані на сайті препринтів medRxiv.

Новий вкрай заразний штам SARS-CoV-2 з’явився у Великобританії у другій половині 2020 року. Перше повідомлення про нього було отримано з Кента 20 вересня і з Лондона 21 вересня.

Хоча багато держав в грудні 2020 року обмежили в’їзд з Великобританії, до цього часу «британський» штам виявили вже в 16 країнах. І зараз вчені обговорюють, чи можливе було настільки швидке поширення світом нового варіанту вірусу, який виник в одному місці, або подібні мутації відбулися в кількох місцях.

Дослідники з Китаю, США і Великобританії на основі додатка Facebook Data for Good зібрали дані про мобільність жителів 19 країн, щоб визначити ймовірність того, що новий варіант вірусу був занесений в ці країни мандрівниками з Великобританії, і оцінили можливу швидкість місцевої передачі.

Найвищий ризик завезення з Великобританії виявився в Ірландії, а найнижчий — в Угорщині. Вже до кінця жовтня 2020 року ймовірність, що хоча б один інфікований новим штамом приїхав з Великобританії, перевищила 50 відсотків для 13 з 19 країн, досліджених авторами. У листопаді за межами цього порогового значення залишалися тільки три країни — Об’єднані Арабські Емірати, Швеція та Угорщина

«Наші результати переконливо показують, що новий варіант вірусу був завезений мандрівниками з Великобританії і поширювався непоміченим протягом декількох місяців у багатьох країнах», — пишуть автори статті.

Дослідники зазначають, що їхні висновки мають деякі обмеження, тому що ґрунтуються на алгоритмах мобільності, використовуваних Facebook.

Раніше повідомлялося, що вчені спрогнозували розвиток COVID-19 на десятиліття. На їхню думку, люди будуть переносити SARS-CoV-2 в легкій формі в дитинстві. Люди похилого віку, якщо і будуть хворіти, то в легкій формі завдяки сформованому в дитинстві імунітету.