Здоров’я

У Бразилії виявлено новий вірус з невідомим ДНК

Новий вірус, ДНК який на 90% складається з невідомих науці генів, знайшли в штучному озері.

У Бразилії знайшли новий вірус, більше 90% генів якого невідомі науці. Результати відкриття опубліковані на сайті препринтів bioRxiv.

Вірус виявлений у штучному озері Пампулов у бразильському місті Белу-Орізонті. Його не дуже складний геном практично повністю складається з невідомих науці генів. Автори назвали новий вірус Yaravirus brasiliensis на честь водяної німфи Яри з міфології народів Південної Америки.

Вчені припускають, що вони зіткнулися з першим випадком невідомої ізольованої групи вірусів або віддаленим видом гігантського вірусу, який еволюціонував у зменшену форму.

Відкриті лише в XXI столітті гігантські віруси досягають розмірів, порівнянних з бактеріальною клітиною. Свою назву вони отримали через їх величезні капсиди — білкові оболонки, які інкапсулюють віріони — вірусні частинки. Вони мають і ДНК відповідної довжини, яка перевищує 200 тисяч пар основ і часто містить так звані орфанні, або сирітські гени (ORFan), що не зустрічаються більше ні в однієї групи організмів.

Складні геноми дають можливість гігантським вірусам синтезувати білки і, отже, виконувати репарацію, реплікацію, транскрипцію і трансляцію ДНК. До їх відкриття вважалося, що віруси не володіють такими здібностями, так як є інертними істотами, здатними тільки заражати своїх господарів. Всі відомі гігантські віруси є паразитами амеб.

І хоча розмір нового мікроорганізму істотно менший, ніж у гігантських вірусів, — близько 80 нанометрів — він також паразитує на амебах, а його геном практично повністю орфанний: 68 його генів (більше 90 відсотків) не знаходять аналогів у жодного відомого організму і лише шість віддалено схожі з відомими науці.

«Це пов’язано з тим, що вірус є новою лінію амебного вірусу з дивним походженням і філогенією», — наводяться у прес-релізі слова одного з керівників дослідження Йонатаса Абрахао (Jônatas Abrahão) з Федерального університету Мінас Жерайс у Бразилії.

Вчені проаналізували понад вісім з половиною тисяч метагеномів, але так і не знайшли серед них віруси, споріднені новому мікроорганізму. Як і інші віруси цієї групи, він представлений дволанцюговою ДНК, довжина якої становить 44 900 пар основ і містить 74 кодуючих фрагменти.

«Використовуючи стандартні протоколи, наш найперший генетичний аналіз не зміг виявити будь-які впізнавані послідовності капсида або інші класичні вірусні гени в яравірусі», — пояснюють Йонатас Абрахао і другий керівник дослідження Бернар Ла Скола (Bernard La Scola) з Університету Екс-Марсель у Франції.

За офіційними метагеномними протоколами, яравірус навіть не можна визнати вірусним агентом, тому що він не має з ними явної подібності. Учені поки не можуть сказати, чим же він є насправді — представником абсолютно нової групи або нащадком гігантського вірусу, який якимось чином еволюціонував в зменшену форму.

«Кількість невідомих білків, що складають частки яравірусу, відображає мінливість, існуючу в вірусному світі, і то, скільки нових вірусних геномів ще належить відкрити», — підсумовують автори.

Нагадаємо, що раніше лікарі заявили про новий спосіб передачі коронавірусу. Китайський коронавірус 2019 nCov може передаватися не тільки повітряно-крапельним шляхом, а й через діарею.

Джерело: korrespondent.net

Аспекты.net