Соціум

Не завжди денний сон приносить користь

Наші пращури його практикували, причому усі. Селяни влітку спали після обіду прямо на полях, щоб відновити сили і взятися за роботу з новими силами. Пани і дворяни… Теж спали, тому що це було розповсюдженою звичкою. У сучасних жителів південних європейських країн післяобідній сон (сієста) — святе. У цей час закриваються усі установи і магазини. І нехай весь світ почекає. Однак лікарі стверджують, що денний сон не настільки вже й корисний. Вірніше, корисний не для усіх. І не завжди, інформує Ukr.Media.

Видео дня:

Звичайно, денний сон є корисним. Але не для усіх. Його потрібно вживати, як ліки, лише коли «лікар призначив», у правильний час. І у дуже-дуже обмеженому дозуванні. Отже, кому і навіщо потрібна ця перерва? Короткий денний сон допомагає відновити сили, поліпшити концентрацію уваги і швидкість реакції, працездатність, допомагає зняти напругу і підвищити настрій.

Кому потрібен денний сон

Денний сон корисний для людей, що страждають на гіпертонічну хворобу і порушення серцевого ритму. Під час відпочинку у організмі знижується рівень гормонів стресу, які можуть призводити до порушення роботи серцево-судинної системи, а це означає, що денний сон знижує ризик розвитку інфарктів та інсультів.

Зверніть увагу на своє самопочуття посеред дня. Вам буде корисно трохи подрімати вдень, якщо ви хронічно не висипаєтеся вночі. Відчуваєте сильну сонливість, у вас попереду (або позаду) жорсткий робочий тиждень або відрядження, важка фізична праця. Ви хворієте або нещодавно хворіли.

Кому не потрібен денний сон

Цей вид відпочинку підходить не кожній людині. І перш за все тим, хто відчуває себе розбитим після денного сну. Не рекомендують спати вдень і людям, що страждають на безсоння. Дуже обережними з денним сном потрібно бути людям з цукровим діабетом: після обіду підвищується ризик гіперглікемії.

Сумнівним задоволенням денний сон є й для літніх людей (які, до речі, нерідко його практикують), він часто викликає у них порушення нічного сну. Через те, що вони сплять додатково вдень, літні люди не можуть заснути до пізньої ночі.

Коли потрібно лягати спати вдень

Денний сон є раціональним, коли у організмі виробляється високий рівень мелатоніну, гормону, що відповідає за регуляцію фаз сну і неспання. Найвищий денний рівень мелатоніну припадає на період з 13 до 15 години. Ось у цей час і варто лягати спати.

Скільки часу повинен тривати сон

30 хвилин

Лікарі рекомендують спати вдень не більше 30 хвилин. Уся річ у тім, що у перші 20 хвилин денного відпочинку організм виробляє серотонін. Саме цей гормон і буде відповідати за бадьорість, яка вам буде забезпечена після такого короткого сну. Довше спати не рекомендують, тому що після 30 хвилин від початку сну починається глибока фаза, «вибратися» з якої набагато складніше. Крім того, саме тоді, коли ви прокидаєтеся під час цієї фази, ви й почуваєтеся розбитими, у вас може калатати серце, може з’явитися почуття тривоги і зіпсуватися настрій.

20 хвилин

Такий сон триває ще менший проміжок часу — 20 хвилин. Шанувальники такого періоду денного сну стверджують, що він збільшує концентрацію уваги і працездатність, підвищує настрій, надає нові сили і зменшує дратівливість.

10 хвилин

Це, так званий, «дорожній сон». Напевно у вас таке було, коли ви їхали додому у автобусі або електричці. Якщо вам закортіло поспати і вам є куди прихилити голову, не відмовляйтеся від цієї можливості відпочити. Іноді можна відновити сили і за такий короткий період.

Півтори години

Незважаючи на те, що 30-хвилинний сон вважається найкориснішим, іноді доводиться спати довше, особливо якщо перед цим у вас була безсонна ніч. У такому разі ставте будильник на «повний» цикл сну, тобто — на півтори години. І нехай весь світ почекає…