Men's & Women's

Про особливості фотостарішання шкіри має знати кожна жінка

Чим фотостарішання відрізняється від хроностарішання, чому у місті анітрохи не безпечніше, ніж на пляжі, і як уникнути передчасної появи зморшок, інформує Ukr.Media.

Що таке фотостарішання

Як можна здогадатися з назви, фотостарішання — це процес зміни стану і структури шкіри, викликаний регулярним впливом сонячних променів. По-іншому він ще називається геліодерматит, актинічний дерматит або передчасне старішання шкіри. Не слід плутати фотостарішання з природним віковим в’яненням шкіри, викликаним гормональними змінами у організмі. Безумовно, ці два процеси можуть йти паралельно, проте вони все ж таки мають різні симптоми, ознаки і причини, а це означає, що й лікувати їх необхідно по-різному.

Причини і наслідки фотостарішання

Перші уявлення про фотостарішання були отримані наприкінці 1980-х, коли було виявлено, що сонце може бути причиною змін шкіри, які раніше вважалися виключно віковими.

Сьогодні дерматологи і косметологи усього світу відзначають відмінності у процесах хроно- і фотостарішання шкіри, виділяючи різні причини, симптоми і наслідки змін. Вікове старішання шкіри меншою мірою залежить від зовнішніх факторів і більшою від генетичний схильності та гормональних процесів, що відбуваються у організмі. Фотостарішання ж, навпаки, вважається особливим видом пошкодження шкірних покривів і не обумовлюється внутрішніми процесами організму.

Основна причина подібних змін — надмірний вплив сонячних променів на шкіру і як наслідок порушення процесу оновлення епідермісу. Зношування клітинних структур у результаті впливу шкідливих факторів, у даному разі УФ-випромінювання, проявляється у втраті тонусу, сухості, млявості і в’ялості шкіри, появі зморшок і пігментних плям.

Варто пояснити, що шкоду завдає саме надмірний вплив УФ-випромінювання на нашу шкіру і нехтування засобами захисту. Особливо добре це стає зрозумілим під час порівняння відкритих і недоступних для сонця ділянок шкіри. У малих дозах сонце необхідне нашому організму для зміцнення імунної системи, синтезу вітаміну D і серотоніну.

Як відбувається фотостарішання

Сьогодні фотостарішання класифікується за шкалою Глогау, що розрізняє чотири стадії в’янення шкіри залежно від віку і ознак, що проявилися. Згідно з цією класифікацією наша шкіра поступово проходить усі етапи змін і залежно від стану необхідно призначати відповідне лікування:

Відсутність зморшок

Передчасне фотостарішання проявляється легкою пігментацією, відсутністю помітних глибоких зморшок і відсутністю кератозу. Вік від 20 до 35 років.

Фотостарішання середнього ступеня вираженості

Воно виражається формуванням мімічних зморшок навколо рота і очей. Відбуваються виражені зміни у пігментації шкіри. Спостерігається у віці від 35 до 50 років.

Виражене фотостарішання

Воно характеризується великою кількістю зморшок, помітних навіть у стані спокою, наявністю очевидних симптомів телеангіектазії, а також дисхромії. Традиційно проявляється після 50 років.

Фотостарішання крайнього ступеня вираженості

Воно спостерігається у віці від 60 до 80 років. Шкіра стає жовто-сірого кольору, виражені зморшки з’являються на усій поверхні шкіри, можлива наявність передзлоякісних змін шкірного покриву.

Хто найбільш схильний до фотостарішання

Вважається, що головним захисником шкіри людини від ультрафіолету є меланін. Чим більше пігменту виробляють клітини шкіри, тим меншої шкоди завдають сонячні промені. Звідси можна зробити висновок, що чим світліша шкіра, тим вищий ризик раннього прояву ознак фотостарішання.

Також дуже схильні до впливу ультрафіолету жінки у період гормональних змін (вагітність, менопауза, різні гормональні порушення). Відбувається це через те, що порушення балансу естрогену і прогестерону підвищує чутливість шкіри до УФ-випромінювання. Через це з’являється підвищена пігментація шкіри.

Як захистити шкіру від фотостарішання

Зберегти молодість і привабливість шкіри — завдання не з легких. Однак уповільнити фотостарішання все ж таки можна. Достатньо не забувати користуватися сонцезахисними засобами і не нехтувати ними не лише на курорті, але й у місті. Не забувайте, що УФ-випромінювання приходить до нас не лише з прямими сонячними променями у спекотний літній день. Ультрафіолет надходить на землю цілодобово, він може відбиватися від різних поверхонь, проходити крізь хмари, воду і навіть легкий одяг, тому настільки важливо користуватися засобами із захистом цілий рік і незалежно від погодних умов.