ГоловнеЕкономіка

Світ не має заміни українській агропродукції – Кабмін

Країни, які імпортують українську агропродукцію, не зможуть її замінити поставками з РФ чи будь-якої іншої країни, адже обсяги українського експорту є надто великими. Про це в п’ятницю, 6 травня, заявив перший заступник міністра аграрної політики і продовольства Тарас Висоцький в ефірі телеканалу Україна 24.

«Ми постачали 10% світового експорту пшениці, понад 15-20% ячменю, понад 50% соняшникової олії. З України в середньому експортувалося 50 млн тонн с/г продукції. У рекордні роки цей показник сягав навіть 65 млн тонн. Сьогодні немає можливості знайти альтернативу таким обсягам і замінити нашу продукцію», – сказав заступник міністра.

За його словами, це неможливо зробити фізично навіть у перспективі найближчих 3-5 років.

Висоцький відзначив, що блокада військовими кораблями РФ ключових українських морпортів в Одесі і Миколаєві і заміновані акваторії Чорного моря призвели до падіння експорту с/г продукції з України до 15–20% довоєнних показників. Також це вже призвело до її суттєвого подорожчання і її фізичного дефіциту по всьому світу, особливо в країнах Близького Сходу і Північної Африки.

«Якщо ситуація з війною та блокуванням портів триватиме, наприклад, до півроку, країни цих регіонів у принципі не матимуть зерна. А це означає голод», – констатував Висоцький.

За його даними, український уряд працює над розширенням фізичного експорту агропродукції через альтернативні логістичні шляхи, що дозволило вчетверо наростити її експорт у квітні порівняно з березнем 2022 року.

Раніше прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Україна знайшла щонайменше три варіанти вивезення продукції в умовах війни.