Прогрес

Вченим вдалося зрозуміти, чому деякі люди виглядають старше свого віку, а хтось відмінно зберігся

Експертам назвали основну причину передчасного старіння і спосіб зламати систему.

Вчені з Університету Дьюка, США, дванадцять років вивчали процес старіння у різних людей. Фахівці відібрали кілька груп добровольців і стежили за їх способом життя, вимірюючи фізичні показники: роботу внутрішніх органів, обмін речовин і стан тіла на молекулярному рівні, інформує Ukr.Media.

Відомо, що клітина може ділитися обмежену кількість разів, а коли оновлення закінчується, організм починає старіти. Це не новина. Спроби зупинити процес старіння робляться з того моменту, як з’явилася людина.

Фахівці вивчали добровольців у віці від 32 до 38 років, чий біологічний вік варіювався від 28 до 61 року. Люди з аналізованих груп вели різний спосіб життя. Хтось жив як зазвичай, а хтось дотримувався відомих порад: займався спортом, висипався, стежив за харчуванням і уникав стресів. Жінки до цього часто додавали і антивікову косметику з харчовими добавками.

Вчені стежили за теломерами — кінцевими ділянками хромосом, які відповідають за старіння організму. Через дванадцять років таких досліджень експерти дійшли до висновку, що спосіб життя, який вели люди, і всі їхні маніпуляції, безумовно, відігравали велику роль у збереженні молодості організму, але не таку, як спадковість. Саме вона впливала на швидкість і тривалість відновлення клітин. Що б добровольці не робили, вони могли змінити лише 20%. Решта 80% перебували під владою генів.

Така інформація змусила багатьох опустити руки, але фахівці наполягають на зворотному. Вони радять при невдалої спадковості зробити упор на правильний спосіб життя. Адже при поганій спадковості людина, зазвичай, знає, на які саме фактори варто звернути увагу, і тим самим може все-таки загальмувати процес старіння. Відмова від шкідливих звичок, заняття спортом, самодисципліна, відпочинок на природі — все це у даному разі працює як «злом системи» і на час зупиняє ту саму програму самознищення. Ви виграєте час. І у вас з’являється можливість встигнути зробити в цьому житті більше.