Прогрес

Виявилося, що льодовики Гренландії тануть знизу вгору, що впливає на підвищення рівня Світового океану

Вчені б’ють на сполох.

Вчені з’ясували, що крижаний щит Гренландії тане знизу вгору, і це є найбільшим фактором, що впливає на глобальне підвищення рівня моря, інформує Ukr.Media.

Дослідники розповіли про «безпрецедентну» швидкість танення на дні крижаного щита, викликану величезною кількістю талої води, що стікає з поверхні льодовиків до основи. Коли тече тала вода, енергія перетворюється на тепло, подібно до того, як великі греблі виробляють електроенергію.

Цей ефект особливо помітний у районах, близьких до полюсів Землі, зокрема й у Антарктиці. Танення льоду на крижаному щиті Гренландії призводить до утворення «озер талої води», які потім сприяють таненню. Подібний цикл також зустрічається на льодовиках на вершинах гір.

«Змащувальна» дія талої води дуже впливає на рух льодовиків і кількість льоду, що скидається в океан, але вимірювання на глибині більше 1 км показали, що льодовики схильні до серйозної небезпеки, особливо в Гренландії. Щоб виміряти швидкість танення біля льодяного щита, дослідники використовували радіоехозондування — метод, розроблений Британською антарктичною службою, який раніше використовувався на плавучих крижаних щитах в Антарктиді.

«Ми не були впевнені, що цей метод також спрацює на льодовику, що швидко тане в Гренландії», — сказав доктор наук Тун Ян Янг.

За його словами, порівняно з Антарктидою лід у Гренландії дуже швидко деформується, а влітку тут багато талої води, що ускладнює роботу.

«Вивчаючи базальне танення крижаних щитів та льодовиків, ми дивимося на джерела тепла, такі як тертя, геотермальна енергія, приховане тепло, що виділяється при замерзанні води, та втрати тепла нагорі. Але раніше ми не звертали уваги на тепло, що виділяється стікаючою талою водою. У воді, що утворюється на поверхні, зберігається багато гравітаційної енергії, і коли вона падає, енергія має кудись подітися», — розповів професор Пол Крістофферсен із Кембриджського інституту полярних досліджень імені Скотта.

За словами експертів, танення льодовика знизу вгору ускладнює розуміння динамічної поведінки крижаного щита Гренландії та прогнозування майбутніх змін.