Економіка

У Євросоюзі запрацював механізм обмеження цін на газ

У Європейському союзі в середу, 15 лютого, офіційно набув чинності механізм корекції ринку газу ЄС, принципи дії якого Рада ЄС узгодила у грудні минулого року. Поки що його дія розрахована до лютого 2024 року, йдеться на сайті Євросоюзу.

Корекція ринку запускатиметься автоматично за одночасного дотримання двох умов: якщо ціна місячного ф’ючерсу на європейському хабі TTF три робочі дні триматиметься вище за 180 євро МВт·год і якщо ця ціна буде на 35 євро вищою, ніж індикативна вартість ЗПГ на світових ринках.

Поки діє механізм, не будуть дозволені транзакції за відповідними ф’ючерсами на газ за ціною, вищою за динамічний ліміт (індикативна ціна на ЗПГ на світових ринках плюс 35 євро).

Якщо ціна на ЗПГ буде нижчою за 145 євро, динамічний ліміт дорівнюватиме 145 євро плюс 35 євро, тобто 180 євро.

Він діятиме щонайменше 20 робочих днів із моменту активації. Якщо ліміт три дні поспіль буде нижчим за 180 євро за МВт-год, механізм автоматично відключиться. Це також відбудеться у разі нестачі газу в ЄС для задоволення попиту.

Раніше повідомлялося, що Росія скоротила видобуток газу до 673,8 млрд куб. м за підсумками 2022 року, експорт — на 25,1%, до 184,4 млрд куб. м. Падіння видобутку та експорту пов’язане з відмовою європейських країн від купівлі російського газу, а також із вибухами на газопроводах Північний потік-1 та Північний потік-2.