ВажливеЖиття

Основні помилки при виборі майбутньої професії

Професія — важлива частина життя будь-якої людини, і неправильний вибір може стати причиною тривалої депресії.

Вибрати відповідну професію в 21 столітті з кожним роком стає все складніше. Весь час виникають якісь нові види діяльності, тоді як старі, що існували століттями, йдуть в забуття. Як в цьому світі вибрати те, що буде вам до душі? Це досить складне питання. Зате легко зробити помилку і занапастити своє життя, отримавши абсолютно не ту професію, інформує Ukr.Media.

Орієнтація на статус

Як здорово уявляти, ніби ви виходите з дорогого ретро-автомобіля, заходите в красивий офіс, а там вас зустрічає кілька помічників, заглядають вам в рот, — настільки ви важлива людина. Щоб стати такою особистістю, потрібно піти, наприклад, в сферу банківської справи, політики або чогось подібного. Це ж підтверджується і голлівудськими фільмами, які показують красиве життя, наприклад, адвокатів, що купаються в грошах і славі.

Проблема в тому, що статусного становища в суспільстві домагаються лише одиниці, і ми не помічаємо тих “пішаків”, які маячать на задньому плані яскравих особистостей. Крім того, в будь-якій країні, крім таланту, потрібні ще зв’язки і вплив, щоб просунутися вперед по кар’єрі. Тому якщо ви будете орієнтуватися тільки на статус професії, ризикуєте зловити дисонанс від розуміння, що вже багато років займаєте жалюгідну посаду, а кар’єрного зростання не передбачається навіть до більш-менш високого поста.

Орієнтація на гроші

Один з найпопулярніших критеріїв вибору професії поряд зі статусом. Колись діти, які хотіли отримувати багато грошей у дорослому житті, мріяли стати банкірами, бізнесменами і тому подібними особистостями, у яких завжди є при собі котлета купюр. І не важливо, що це нудно, складно або навіть небезпечно, головне — перспектива багато заробляти.

У наш час мріють про інші професії на кшталт блогера, програміста та інших цифрових сферах праці. Той же програміст бачиться як найбільш пріоритетний варіант з огляду на те, що він може отримувати велику зарплатню, не напружуючись. В реальності якщо йти цим шляхом, можна напоротися на стіну у вигляді величезної кількості таких же людей, які порахували, що програмування — це те, в чому потрібно розвиватися, просто тому, що там багато платять. Виявляється, що такі великі гроші отримують небагато, а решта змушені штовхатися в чергах на більш-менш не принизливі вакансії, щоб набратися хоч якогось досвіду.

Потрібно розуміти, що гроші хоч і важливі, але вони не повинні стояти набагато вище вашого душевного спокою. Ви можете дійсно вийти на високий заробіток, набравшись знань і досвіду, але якщо це зовсім не ваше, ви будете перебувати в постійній депресії від розсинхронізації зі своєю особистістю.

Бажання отримати визнання або виправдати чиїсь очікування

Якими б незалежними ми не здавалися, завжди знайдеться та людина, на яку ми хочемо справити враження або виправдати її очікування. Зазвичай, це батьки, яких не хочеться розчаровувати. Іноді такими людьми стають ті, хто постійно говорить, що у людини нічого не вийде і вона не зможе отримати ту чи іншу професію. Тоді вона, навпаки, щоб не виправдати цих негативних очікувань, діє як завгодно, аби слова не підтвердилася.

Бажання отримати визнання або виправдати чиїсь очікування — це норма. Більш того, це важлива складова психологічної рівноваги, але не можна при виборі професії орієнтуватися тільки на це. Якщо батьки хочуть, щоб їх дитина стала лікарем, як і вони, а вона йде в інженери, не можна влаштовувати “цькування” з метою поставити незміцнілий розум на “правильний” шлях, викликаючи у неї бажання виконати не свої мрії.

Вибір виходячи тільки з переваг

Якщо у людини щось добре виходить у вигляді захоплення, їй кажуть, що це можна перетворити в заробіток, і вона починає замислюватися про це все більше.

Проблема в тому, що те, що нам подобається, часто не збігається з бажанням вирости з точки зору статусу в суспільстві, а також із зарплатними очікуваннями. Орієнтуючись тільки на задоволеність, можна потрапити в ситуацію, коли просто не можливо знайти роботу, адже таких вакансій на всю країну не більше сотні, і скрізь потрібен досвідчений фахівець з вищою освітою в цій сфері.

Крім того, те, що ви чимось захоплені, не означає, що ви добре в цьому розбираєтеся. Знання можуть бути поверхневими. Наприклад, вам подобається тематика космосу, і ви навіть купили телескоп, щоб стежити за небесними об’єктами, мріючи стати астрономом. Але ж астрономія — це не зовсім про розглядання неба, а, скоріше, про складні математичні обчислення з розрахунком кутових секунд, траєкторій і інших величин. Зрозумівши, що те, що вам подобалося, набагато складніше, ніж ви це собі уявляли, можете заробити депресію.

Наслідування кому-небудь

Наслідування, зазвичай, відбувається в бік родичів і друзів. У когось з ваших знайомих, щось добре виходить, і він розповідає про захопливість професії. Ви можете попастися на цей гачок і піти по його стопах, не розуміючи, що ви — абсолютно різні особистості, і те, що для вашого друга є захоплюючим дійством, для вас стане справжніми тортурами.

Важливо розуміти, що якщо у когось щось виходить і він не просто відчуває задоволення від своєї праці, а й отримує хорошу зарплату, це не говорить про те, що у вас буде аналогічна ситуація.

Пошук стабільного місця

Як ми вже згадували, в нашому світі, орієнтованому на все більшу цифровізацію, професії приходять і йдуть так швидко, що не встигаєте їх помітити. Хочеться чогось стабільного, безпечного, того, що буде ще довгий час актуально. Це цілком логічний критерій при виборі майбутньої професії, адже мозок дуже ледачий, і йому не хочеться вчитися чомусь новому.

Однак стабільність приваблює не тільки вас, але і безліч інших людей, які вибирають такий шлях, тому що не відрізняються гнучкістю, не хочуть розвиватися або просто бояться змін. Це означає, що про гідну зарплату можна забути, адже в цій сфері нестачі кваліфікованих кадрів не передбачається.