Здоров’я

Дієтологи дали поради, як постувати і при цьому зберегти своє здоров’я

Як постувати без шкоди для здоров’я.

Попри моральну готовність дотримуватися Великого посту, багато хто сумнівається, чи зможе їх сім’я в цей період харчуватися так, щоб не нашкодити здоров’ю, інформує Ukr.Media.

Дотримання Великого посту (він триває 47 днів) передбачає відмову від продуктів тваринного походження, а в якісь дні і від рослинної олії.

Чи вирішить ваша сім’я суворо дотримуватися посту або ви зробите собі деякі послаблення, в будь-якому випадку вам будуть корисні рекомендації лікаря-дієтолога.

Не розглядайте піст як спосіб схуднути

Так, це утримання від надмірностей, у тому числі харчових. Але з точки зору дієтології піст — це дуже нераціональне харчування, незбалансоване по основних мікро — та макронутрієнтах.

Тому якщо ви хочете дотримуватися посту, можете це робити, і здорово, що у вас є сила волі. Але потрібно до цього підходити розумно і не намагатися схуднути за рахунок посту!

Максимально урізноманітніть раціон

Так, це непросто, особливо для батьків, які працюють. У такі періоди, як піст, дуже легко звести свій раціон до мінімальної кількості продуктів і вживати, наприклад, в основному пасту і хліб.

У періоди серйозних обмежень нам важливо отримувати всі необхідні мікро- та макроелементи з дозволених продуктів.

Тому чим різноманітнішим буде раціон, тим більше шансів, що не виникне брак важливих речовин.

Крім того, одноманітний раціон може набриднути людині. З-за цього дотримуватися посту від початку до кінця їй буде складніше.

Ми повинні отримувати білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мікроелементи. Під час посту корисні жири — це рослинні олії, білки — це рослинні білки (бобові, гриби, горіхи), складні вуглеводи, які забезпечують енергією, — крупи, макарони з твердих сортів злакових, хліб, хлібці.

Заповнюйте брак тваринного білка

Одна з основних проблем пісного раціону — це брак тваринного білка. Білок, особливо тваринний, дуже добре насичує, бо досить довго засвоюється організмом. Плюс білок — це будівельний матеріал (наші м’язи, м’язова тканина за своєю природою білкові).

Коли людина суттєво обмежує білок у своєму раціоні, вона втрачає вагу, і в першу чергу за рахунок м’язів. А цього категорично не можна допускати!

Потрібно розуміти, що рослинний білок не може на 100% замінити тваринний за своїм амінокислотним складом.

Тим не менш, включаючи в раціон різні рослинні білки, ми забезпечимо себе хоча б основними важливими амінокислотами.

У списку рекордсменів за амінокислотним складом, максимально наближеному до тваринного, — соя.

У свій раціон під час посту варто включати не тільки сою, але і інші бобові — сочевицю, нут, горох, квасолю (зернову і стручкову).

Також рослинний білок містять гриби (правда, це досить важка для перетравлення їжа, тому краще їх вживати не кожен день, а пару разів в тиждень, а дітям і того рідше).

Можна зварити грибний суп або додати гриби до овочевого рагу.

Гриби краще вживати в денний час, а не в вечірній — з-за тяжкості їх перетравлення.

Горіхи і крупи теж містять білок — їх потрібно обов’язково включати у свій раціон під час посту.

Використовуйте декілька видів рослинних олій

Так ви забезпечите себе і близьких максимальною кількістю різних корисних жирів. Адже в одному виді олії містяться одні корисні жири, в іншому виді олії — інші.

Плюс є прекрасні, дуже ароматні олії (в тому числі кунжутна і гарбузова), які здатні збагатити приємними смаками будь-яку страву.

Олію можна додавати в крупу і в овочеві страви. Це буде і смачно, і корисно.

Забезпечте корисні перекуси

Важливо, щоб на виду, особливо у дітей, були корисні перекуси. Наприклад, овочеві чіпси, фрукти, несолоні горіхи (у невеликих кількостях), гарбузове насіння, хлібці. Тобто те, до чого може потягнутися рука, коли хочеться не рясно поїсти, а просто щось перекусити, не нашкодивши здоров’ю.

Коли на виду лежать заборонені продукти, дуже складно тренувати силу волі, особливо дітям.

Хочеться щось схопити і побігти далі. Нехай це будуть корисні перекуси, які дозволені в піст.

Увімкніть фантазію

Зараз набагато простіше дотримуватися посту, враховуючи різноманітність продуктів в магазинах. Потрібно просто проявити кмітливість, витратити якийсь час, покопатися в інтернеті: є багато цікавих рецептів, в тому числі пісних десертів. Чи можна купити готові в магазині.

Приклад денного раціону в період посту

Сніданок: цільнозерновий підсушений хліб або хлібці з тофу, огірком і салатним листям.

Перекус: фрукти і фруктові смузі.

Обід: грибний суп, гречка з рослинною олією (наприклад, кунжутним), овочевий салат.

Перекус: горіхи без солі або хлібці з намазкою з авокадо (авокадо подрібнюється в блендері і додається сік лайма).

Вечеря: бобові (наприклад, сочевиця), змішані з овочевим рагу.

Здорового вам посту!

Джерело: UkrMedia

Аспекты.net